iMagazine

Nowy sposób wyłudzenia hasła AppleID

04/07/2016, 22:08 · · · 1

Jak donosi serwis Niebezpiecznik, złodzieje wymyślili nową metodę wyłudzania haseł AppleID od użytkowników, którym skradziono iPhone'y.

Zarówno kolejne aktualizacje iOS jak i nowe wersje iUrządzeń wprowadzają coraz lepsze zabezpieczenia dostępu do danych. Możemy być praktycznie spokojni, że nikt bez znajomości naszego kodu zabezpieczającego, czy hasła AppleID nie włamie się do telefonu. Chyba że sami mu podamy takie dane. W jaki sposób?

Od wielu lat wiadomo, że choćby nie wiadomo jak bardzo komputer był zabezpieczony, zawsze najsłabszym ogniwem jest jego użytkownik. Nie inaczej jest i tym razem. Przestępcy wymyślają coraz to nowe pomysły, żeby uzyskać nasze dane. I tak w przypadku kradzieży zabezpieczonego iPhone'a złodzieje wymyślili kolejną, sprytną metodę, której celem jest włamanie się na telefon ofiary. Na czym polega ten sposób? Osoba, której zaginie iPhone może z poziomu innego iUrządzenia lub przez stronę iCloud wyświetlić na zgubie komunikat, by potencjalny znalazca skontaktował się pod wskazany numer. W przypadku kradzieży dany numer uzyska złodziej. Wysyła on wtedy wiadomość SMS, w której podszywając się pod Apple niby przesyła link z lokacją iPhone'a. Adres URL jest łudząco podobny do oryginału – icIoud.report – szczególnie jeśli link napisano fontem bezszeryfowym. W przeciwnym wypadku różnicę można od razu zauważyć – icIoud.report. Zamiast litery l użyto wielkiej litery I.

Po przejściu na fałszywą stronę jesteśmy proszeni o podanie loginu i hasła AppleID. To może wystarczyć złodziejowi, żeby uzyskać dostęp do iPhone'a, a wtedy my stracimy go bezpowrotnie. Niestety, taki przypadek spotkał jednego z użytkowników Twittera.

Warto pamiętać, że w takich sytuacjach, gdy zagubimy telefon, a otrzymamy wiadomość, której raczej byśmy się nie spodziewali (informacje o lokalizacji raczej nie przychodzą drogą SMS-ową), na wskazane strony logujmy się wpisując adresy ręcznie.

Źródło Niebezpiecznik


Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


Dodaj komentarz

Mariusz Piaścik napisał(a):

Taaa… Podaj mi hasło to oddam ci telefon…

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK