iMagazine

Apple uniemożliwia weryfikację aktywacji blokady

30/01/2017, 11:09 · · · 6

Apple zdecydowało się na dość niezrozumiały krok. Ze strony iCloud.com zniknęła sekcja umożliwiająca sprawdzenie czy dany iPhone jest zablokowany. Było to znaczące ułatwienie dla osób szukających iPhone’a z drugiej ręki.

Do tej pory na stronie iCloud.com można było znaleźć narzędzie, które po wprowadzeniu numeru IMEI lub numeru seryjnego iPhone’a, iPada lub iPoda Touch pozwalało stwierdzić, czy dane urządzenie jest zablokowane blokadą aktywacyjną, czy też nie. Opcja ta zniknęła, zniknęły też informacje o niej ze strony wsparcia. Oznacza to, że nie ma mowy raczej o przypadku. Apple po prostu zrezygnowało z tej opcji.

Szkoda, ponieważ narzędzie to pozwalało uniknąć zakupu kradzionych lub niewłaściwie wymazanych iPhone’ów chociażby na aukcjach internetowych. Kupując telefon po okazyjnej cenie w sieci możemy nadziać się właśnie na taką sytuacje. Telefon z blokadą bez podania hasła do iCloud byłego właściciela jest bezużyteczny.

Activation Lock, czyli blokada aktywacji została wprowadzona wraz z iOS7. Zabezpiecza ona przed dostępem do telefonu niepowołane osoby. Brakuje aktualnych danych ale w przeszłości wielokrotnie mówiło się o tym, że blokada ta znacząco zmniejszyła liczbę kradzieży iPhone’ów.

Opcja weryfikacji była przydatna, mam nadzieje, że Apple do niej powróci w przyszłości może w zmienionej formie. Teraz wydaje się być to uderzenie w osoby kupujące telefon z drugiej ręki. Chociażby 5s jest wciąż dobrym telefonem, który można mieć w bardzo atrakcyjnej cenie kupując używany.

źródłoMacRumors

6

Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko

6
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
dust303Mariusz PiaścikRDF (d. rdf3)PiotrSebastian Bagiński Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Sebastian Bagiński
Gość

Mam nadzieję, że to jakiś chwilowy błąd…

Ciężko uwierzyć, że usunęli coś tak przydatnego.

Piotr
Gość
Piotr

Ma to związek z podmianą nr seryjnego przez chińczyków (przy tym korzystali ze strony, z której się ten numer sprawdza) i podobno kradzieżą nr seryjnych z nowych iPhonów w foxconn. Myślę, że Apple opracowuje nowy mechanizm, który ma być na to odporny.

RDF (d. rdf3)
Gość
RDF (d. rdf3)

„Apple zdecydowało się na dość niezrozumiały krok.”
całkiem zrozumiały. dziwi, że na stronie poświęconej apple tego nie wiecie.
Opcja wbrew pozorom pomagała również podczas zerowania kradzionych urządzeń. istniały całe wyspecjalizowane w tym „zakłady produkcyjne”

Mariusz Piaścik
Gość

Ta strona nie do końca działa jak powinna. Sam chciałem zrezygnować z zakupu iPhona, dlatego ze strona pokazała ze ten jest zablokowany. Spotkałem się ze sprzedającym i okazało się, ze nie miał pojęcia zielonego o tym, ze przed sprzedaniem iPhona musi wylogować się z iCloud.

dust303
Gość
dust303

To znaczy, że właśnie strona działała dobrze skoro pokazała, że jest zalogowany do iCloud bo przecież był.

dust303
Gość
dust303

Ok, to jak teraz sprawdzić?
Chyba tylko osobiście próbując aktywować urządzenie.