iMagazine

Jak nie pozwolić, aby Facebook śledził was, nawet jak nie macie tam konta

22/03/2018, 15:56 · · · 14

Wczoraj pisałem o tym, jak skasować konto na Facebooku, ale wiele osób nie wie, że Facebook, nawet jeśli nie macie tam konta, ciągle śledzi wszystko i wszystkich poprzez skrypty umieszczone na wszelkich stronach internetowych. Można się jednak przed tym zabezpieczyć.

Skrypty vs. reklamy

Program lub wtyczka blokująca reklamy powoduje, że internet staje się ładniejszy, ale osobiście zawsze preferowałem wydawcom dawać zarabiać na takich reklamach – w końcu z tego żyją. Są jednak dwa rodzaje reklam – lokalnie umieszczane przez wydawcę lub zdalnie ładowane przez skrypt. Te pierwsze akceptuję, ale tych drugich już nie. Wynika to z prostego powodu – te skrypty nie tylko spowalniają ładowanie strony, ale również wymuszają na mnie pobieranie większej ilości danych. Kiedyś testowałem 1Blockera [iOS/Mac] na The Verge i wyniki mnie zaskoczyły. Główna strona ważyła 26,7 MB i ładowała się 91 sekund. Po włączeniu 1Blocker, czyli po zablokowaniu wszelkich skryptów na tej stronie, jej waga spadła do 8,62 MB, a czas ładowania do 18,2 sekund. To zysk 18 MB przy każdym przeładowaniu strony. Jeśli otwieramy ją 10 razy dziennie, to mamy już 180 MB oszczędzone tylko na jednej witrynie. Jeśli przemnożymy to przez 30 dni w miesiącu, to wychodzi nam, że oszczędzamy 5,4 GB danych każdego miesiąca. Biorąc pod uwagę, że do niedawna mój pakiet internetowy wynosił 5,5 GB miesięcznie, to spora oszczędność.

Program lub wtyczka blokująca skrypty (a niekoniecznie reklamy) zatem nie tylko oszczędza nam pakiet danych w smartfonach, ale również pieniądze i zwiększa czas pracy na baterii. To nie ma większego znaczenia na takim iMacu, ale na iPhonie już tak. To ma też szczególne znaczenie w dobie, kiedy niektóre strony korzystają ze skryptów kopiących Bitcoiny lub podobne – sam na takie natrafiłem i bez 1Blockera rozgrzewały jego procesor do czerwoności.

Czym blokować skrypty?

Na iOS-a i Mac polecam wspomnianego 1Blockera. Na Macu dla Safari dodatkowo mam zainstalowanego uBlock Origin – znajdziecie go na stronie Apple tutaj lub bezpośrednio u źródła. Dla większości innych przeglądarek polecam również uBlock Origin (który się różni od uBlock, którego nie polecam).

Jak nie pozwolić, by Facebook mnie śledził?

Facebook śledzi nas na każdy możliwy sposób, zapisując tyle danych o nas, ile znajdzie. Robi to poprzez swoje aplikacje – Facebook, Messenger, Instagram, Whatsapp i inne – oraz przez swoje skrypty i przyciski Like w internecie.

Pierwszym krokiem powinno być usunięcie tych aplikacji, jeśli macie je zainstalowane. Drugi krok jest ciut bardziej ekstremalny…

Blokowanie Facebooka w 1Blocker

Przygotowałem paczkę adresów dla 1Blockera, aby je całkowicie blokował. Powinno to całkowicie (lub przynajmniej w większości) zapobiec możliwości śledzenia nas na danym komputerze. Aby ją zainstalować, należy:

 1. Mieć zainstalowanego 1Blocker dla Mac.
 2. Pobrać ten plik – to paczka adresów blokujących Facebooka, Instagrama i Whatsapp.
 3. Kliknąć w niego dwukrotnie lub przenieść i upuścić na ikonie 1Blockera.
 4. Wejść do preferencji Safari, odznaczyć ptaszka przy 1Blockerze i ponownie go zaznaczyć – to wymusza uaktualnienie reguł.

Zakładając, że macie włączony iCloud Sync dla 1Blockera, te zasady będą również działały w Safari dla iOS na iPhone’ach i iPadach. Aby uaktualnić reguły, należy:

 1. Uruchomić 1Blockera i poczekać na zakończenie synchronizacji – nowa paczka powinna pojawić się na dole listy.
 2. Wejść do UstawieńSafariContent Blockers, wyłączyć 1Blockera suwakiem, a potem ponownie go włączyć. To prawdopodobnie nie jest konieczne, ale czasami Safari ich nie uaktualnia sam z siebie, a ten krok to wymusza.

Blokowanie Facebooka w uBlock Origin

Można też dodać listę adresów bezpośrednio do uBlock Origin (na każdym komputerze osobno, bo się nie synchronizuje), ale należy pamiętać, że to nie zadziała na iOS-ie.

 1. Należy otworzyć preferencje uBlock Origin (otworzą się jako „strona internetowa” w nowej zakładce). Robi się to za pomocą ikonki na pasku np. Safari, z preferencji danej przeglądarki (w przypadku Safari jest w Preferencje/Preferences → Rozszerzenia/Extensions) lub w odpowiednim menu (np. Firefox).
 2. Teraz w ustawieniach uBlock Origin trzeba przejść do zakładki MyFilters.
 3. Do prawdopodobnie pustego pola tekstowego dodajemy poniższą listę, a potem klikamy w Apply changes.

Blokowanie Facebooka w pliku hosts

Można też skorzystać z bardziej ekstremalnej metody i zablokować te adresy „na zawsze” na poziomie systemowym. W tym celu należy znaleźć plik hosts, którego lokalizacja różni się zależnie od systemu operacyjnego. Znajdziecie go w następujących miejscach (więcej informacji na temat lokalizacji pliku hosts znajdziecie tutaj):

 • Linux, Unix i macOS → /etc/hosts
 • Windows XP, 2000, Vista, 7, 8, 10 → %SystemRoot%System32driversetchosts
 • Windows 95/98/ME -> %WinDir%hosts

Po zlokalizowaniu tego pliku, warto otworzyć go w edytorze tekstowym – NotePad czy TextEdit powinny go „ogarnąć”, ale polecam BBEdit lub Sublime Text – i dodać do niego następującą i dosyć wyczerpującą listę adresów do zablokowania:


Smacznego!

14

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki, mechaniczne klawiatury i zwinne samochody.


14
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
Wojtek PietrusiewiczGacekArekPaweł NyczajTomasz Trocki Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
torx
Użytkownik
torx

👍

Remik_K
Gość

Jedno pytanie: dlaczego na maku mam wpisywać 0.0.0.0 zamiast 127.0.0.1 ? Cztery zera to chyba tylko w winzgrozie 8 czy jest inny powód?

drapakrapak
Gość

Ponieważ adres 0.0.0.0 jest specjalnym adresem używanym do oznaczania nieznanego/nieprawidłowego/nieistniejącego adresu/celu. Generalnie używanie 0.0.0.0 jest szybsze, bo nie oczekujesz na odpowiedź i nie koliduje z ewentualnymi serwerami odpalonymi lokalnie.

https://imgur.com/a/FC1V7

Remik_K
Gość

Dzięki

Marlice
Gość
Marlice

Widzę, że ktoś się bardzooooo zdenerwował na Facebooka :)

drapak
Gość

Można też wydać polecenie:

sudo — sh -c -e ‚curl „https://raw.githubusercontent.com/jmdugan/blocklists/master/corporations/facebook/all” | tee -a /etc/hosts’

Lista zostanie dodana na końcu pliku hosts.

mikimikimini
Gość

Jak widze moją żonę z telefonem która cały czas tepo wlepia wzrok w FB to mam ochotę się rozwieść.

rybak17
Gość
rybak17

Zablokuj jej xD

Arek
Gość

A ona zablokuje drzwi do sypialni… ;)

MK.
Gość
MK.

U mnie któryś z tej listy blokuje całkowicie odtwarzanie filmów w youtube. Tylko który????

Tomasz Trocki
Gość
Tomasz Trocki

Potwierdzam. U mnie też YT nie odtwarza przy aktywnej liście w 1Blockerze. Winna jest reguła [Block https?:\/\/.*m.me]. Rozwiązałem problem następująco:
1. Prawy click -> Edit rule.
2. Block only outside of particular domains
3. Specify domains: youtube.com
4. Save.
I śmiga.

Paweł Nyczaj
Gość

Moim zdaniem w serwisach VOD oraz YouTube lepiej po prostu wyłączyć w Safari blokady zawartości. Onet VOD potrafił nie działać mimo wyłączenia w 1Blocker, ale bez wyłączenia blokady zawartości na stronie Onet VOD w ustawieniach Safari. Tu trzeba pogodzić się z reklamami, za to zablokować je na reszcie stron. Tak samo na stronach oferujących zniżki m.in. Refunder czy Planet Plus

Gacek
Gość
Gacek

Wojtku, dlaczego 1Blocker? Jaka jest jego przewaga nad np adblock plus?