iMagazine

Apple oficjalnie kończy z urządzeniami sieciowymi AirPort

27/04/2018, 09:30 · · · 3

Już w 2016 roku wiedzieliśmy, że Apple porzuca pracę nad własnymi urządzeniami sieciowymi. Teraz przyszła pora na oficjalne stanowisko firmy i informację, że urządzenia AirPort są dostępne już tylko do zakończenie zapasów.

Pierwsza generacja AirPort pojawiła się w lipcu 1999 roku. Steve Jobs zaprezentował ją podczas targów Macworld w Nowym Jorku. Wtedy Apple musiało przedzierać szlaki z WiFi, które było nowym standardem. Później w ofercie pojawiły się takie urządzenia jak Time Capsule z dyskiem twardym do kopii zapasowej, czy AirPort Express ze złączem jack pozwalający na wysyłanie dźwięku AirPlay. Ostatnia aktualizacja sprzętowa miała miejsce w 2013 roku. Apple nie wprowadziło najnowszych standardów jak WiFi Mesh. Pierwsze informacje o zakończeniu rozwoju urządzeń sieciowych zaczęły pojawiać się w 2016 roku. W styczniu 2018 na potwierdzenie tej decyzji w Apple Store pojawiły się urządzenia sieciowe od firmy Linksys.

Decyzja ta nie dziwi z powodów ekonomicznych. Rozwiązania sieciowe od Apple to niszowe akcesoria, które wymagały nakładów pracy i kontroli bezpieczeństwa. Rezygnując z nich Apple przerzuca odpowiedzialność za bezpieczeństwo w sieci na firmy trzecie. Niestety ta decyzja też pokazuje, jak współcześnie Apple to biznes kalkulowany bardzo chłodno, bez emocji. Wygląda też na to, że Apple ma problemy kadrowe. Firmie wyraźnie brakuje ekspertów, którzy mogliby jednocześnie pracować nad wszystkimi rozwiązaniami oferowanymi przez firmę. Mamy gigantyczne opóźnienia we wdrażaniu technologicznych nowości. Opóźniony był HomePod, nadal czekamy na AirPlay 2, na Wiadomości w iCloud, dopiero co wyszedł iTunes dla Microsoft Store, który miał pojawić się w maju, ale 2017 roku.

Apple zapowiada wsparcie serwisowe dla urządzeń z serii AirPort jeszcze przez kolejne pięć lat. Urządzenia wciąż będzie można kupić w Apple Store Online, w sklepach Apple Store i u resellerów. Jednak tylko do zakończenia obecnych zapasów. Dodatkowo Apple w najbliższym czasie ma przygotować szereg informacji na temat tego, jaki sprzęt sieciowy wybrać. Na początek pojawiła się krótka zaktualizowana notka na stronie suportu.

Osobiście zachęcam do przyjrzenia się technologii mesh. Sam jestem użytkownikiem TP-Link Deco M5 od sierpnia ubiegłego roku i jestem bardzo zadowolony z zasięgu i obsługi tego systemu.

3

Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
1111rybaklujanuszp21 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
januszp21
Gość

to bardzo zła i niezrozumiała decyzja

rybaklu
Gość
rybaklu

Czyli na 90% nie będzie AirPlay 2 na AirPorty Express :|

1111
Gość

Dobre to bylo tylko dla osob z giga pomieszczeniami – a takich na skale masowa MALO.

Ci co potrzebowali faktycznie maja o co plakac – ci co nie – maja to urzadzonko gdzies

Nie jest to cos ala…. iPad – ze a noz sie przyda – albo potrzebujesz – albo kompletnie nie.