Alaska Milk Run dzięki Orbx
Pacific Northwest to przepiękny rejon USA, Alaski i Kanady przypominający norweskie fiordy. Wiele miejscowości jest jednak zdecydowanie bardziej niedostępnych i często odciętych od świata. To dlatego powstał tzw. Milk Run, czyli codzienny lot z wieloma postojami, podczas których transportowani są ludzie, zwierzęta, cargo i praktycznie wszystko inne, co jesteście sobie w stanie wyobrazić.
Milk Run został tak nazwany w latach 30. XX wieku, wtedy przewożone były głównie leki, poczta i, naturalnie, mleko. Alaska Airlines ma dwa znane loty w tym rejonie – nr 65 i nr 66. Pierwszy zaczyna się w Seattle i kończy w Anchorage, po drodze zahaczając o Ketchikan, Wrangell, Petersburg i Juneau. Drugi zaczyna się w Anchorage, kończy w Seattle i ma przystanki w Cordova, Yakutat i Juneau. Przez wiele lat tych lotów odnotowano w dziennikach transport konia z asystującym mu weterynarzem, trzech reniferów, Toyoty Hilux oraz młodziutkiego morsa, który rzekomo bekał przez większość podróży.
Alaska Airlines początkowo pokonywała te trasy za pomocą Boeingów 737-400 Combi, czyli wyposażonych w przestrzeń dla pasażerów oraz dla cargo. Od 2017 roku obsługiwane są przez 737-700 w wersjach pasażerskich oraz BDSF (BEDEK Special Freighter), co idealnie pasuje do produktu PMDG – 737-700 dla Microsoft Flight Simulator 2020 dostępny jest w obu tych wersjach.
Odtworzenie Milk Run w Microsoft Flight Simulator 2020 jest dzisiaj więcej niż możliwe. Nie w całości, jeśli chcemy mieć do dyspozycji wysokiej jakości lotniska, ale okolica jest absolutnie przepiękna wizualnie, a podejścia do lądowania trudne i zachwycające. Z pomocą przychodzą też dodatkowe lotniska w okolicy, które są jeszcze bardziej niesamowite. Zacznijmy więc podróż od południa…
Ted Stevens Anchorage International Airport (PANC)
Produkt: Ted Stevens Anchorage International Airport
Symulator: Microsoft Flight Simulator 2020
Objętość po zainstalowaniu (MSFS): 4,43 GB
Cena: 29,90 AUD / €18,27 EUR
Seattle–Tacoma International Airport (KSEA)
Twórcami lotniska w Seattle są BMWorld i AmSim, znani ze swojej twórczości od dawna. To lotnisko obsługuje ponad 30 linii lotniczych i połączenia z każdym zamieszkałym kontynentem. Wersja dla MSFS spokojnie zalicza się do grona najważniejszych lotniskach świata pod względem jakości wykonania. Wspiera wszystkie najnowsze technologie i możliwości symulatora, i traktuje je jako must have. Deweloperzy dodatkowo zadbali o okolicę lotniska, aby budynki tam odpowiadały rzeczywistości. Na samym lotnisku znajdziecie customowe tekstury, oznaczenia poziome, bramki przypisane do poszczególnych linii lotniczych, efekt paralaksy w oknach, animowane rękawy i wiele więcej.
Produkt: Seattle–Tacoma International Airport
Symulator: Microsoft Flight Simulator 2020
Objętość po zainstalowaniu (MSFS): 2,02 GB
Cena: 33,99 AUD / 21,31 EUR
Vancouver International Airport (CYVR)
To przepięknie położne lotnisko znajduje się na wyspie nieopodal miasta, którego wieżowce widać w oddali. Nie zalicza się ściśle do Milk Run, ale to kolejne absolutnie genialne lotnisko, które obsługuje nie tylko największe samoloty świata, ale również maleńkie Cessny i podobne.
Razem z lotniskiem międzynarodowym otrzymujemy również Vancouver Harbour (CYHC) i Vancouver Seaplane Terminal (CAM9), gdzie obsługiwane są hydroplany (samoloty lądujące i startujące z wody). Praktycznie wszystko jest tutaj customowe, od warunków pogodowych, poprzez orthofotogrametrię, aż po tekstury.
Produkt: Vancouver International Airport
Symulator: Microsoft Flight Simulator 2020
Objętość po zainstalowaniu (MSFS): 5,57 GB
Cena: 26,20 AUD / 16,61 EUR
Bella Coola Airport (CYBD) i darmowy dodatek do Stewart Airport (CZST)
To lotnisko położone w dolinie wśród szczytów pacyficznych fiordów, obok rzeki Bella Coola, dostarcza niezwykłych doświadczeń, zarówno podczas podejścia, jak i startu. Nie jest to część Alaska Milk Run, ale dla osób latających mniejszymi maszynami, bo niekoniecznie zmieścicie tutaj 737, będzie świetnym przystankiem na odpoczynek i zwiedzanie.
Razem z CYBD otrzymujemy za darmo rozszerzenie dla Stewart Airport (CZST). To genialnie lotnisko położone jest jeszcze bardziej malowniczo wśród tych wszystkich gór i dolin, a starty oraz lądowania z niego są jeszcze bardziej niebezpieczne. Rewelacyjne wrażenia dają tutaj nie tylko samoloty klasy GA, ale również darmowy DC-3 (dostępny za darmo od SimUpdate 11) czy PMDG DC-6.
Produkt: Bella Coola Airport
Symulator: Microsoft Flight Simulator 2020
Objętość po zainstalowaniu (MSFS): 0,54 GB
Cena: 18,84 AUD / 11,81 EUR
Alaska Mesh i Juneau (PAJN)
Microsoft Flight Simulator 2020 musi iść na kompromis w temacie jakości i rozdzielczości danych wysokości świata, ze względu na wydajność i Xboxa. Użytkownicy na PC mogą natomiast pozwolić sobie na upgrade tych danych. Alaska Mesh korzysta z danych wysokości w rozdzielczości 5 m od rządu Stanów Zjednoczonych. Ten produkt nie zmienia defaultowego mesha ani nie modyfikuje plików symulatora. Dodatkowo praktycznie nie wpływa na wydajność, a zdecydowanie poprawia wygląd całej Alaski, szczególnie gdy latamy „low and slow” (nisko i wolno, czyli na pokładzie małych samolotów).
Orbx, razem z Alaska Mesh, dostarcza bardzo ważne lotnisko dla Milk Run – Juneau. Położone jest absolutnie niesamowicie, gdziekolwiek wylądujemy, to szanse na katastrofę są wysokie, bo lotnisko otoczone jest przez góry. Juneau od Orbx jest dostarczane w formie pliku ZIP, który znajdziemy w katalogu, gdzie zainstalowany jest Alaska Mesh. Należy ten plik rozpakować zgodnie z instrukcjami w nim zawartymi. Powodem tego jest fakt, że na Orbx można również kupić Juneau Airport od dewelopera Northern Sky Studio.
Produkt: Alaska Mesh
Symulator: Microsoft Flight Simulator 2020
Objętość po zainstalowaniu (MSFS): 7,63 GB
Cena: 14,49 AUD / 9,08 EUR
Ketchikan International Airport (PAKT)
To kolejny punkt na trasie Alaska Milk Run i podobnie jak w przypadku innych lotnisk, Ketchikan również ma wyjątkowe położenie, pomiędzy górami, praktycznie na oceanie. Ciekawostką jest to, że sam pas położony jest wyżej niż lotnisko, więc nie tylko trzeba uważać przy zjeżdżaniu, gdy jest ślisko (a tam często jest ślisko!), ale przy w pełni załadowanym samolocie może być problem z podjechaniem pod górkę. To jedno z tych lotnisk, które przy złych warunkach pogodowych naprawdę testuje nasze zdolności.
Produkt: Ketchikan International Airport
Symulator: Microsoft Flight Simulator 2020
Objętość po zainstalowaniu (MSFS): 313,14 GB
Cena: 11,59 AUD / 7,26 EUR
Yakutat Airport (PAYA)
To najmniej widowiskowe lotnisko z całego zestawu, ale nie oznacza to, że nie należy się tam udać. Za czasów II wojny światowej odgrywało niezwykle ważną rolę, a dzisiaj stanowi jedyną metodę dostania się do i z miasta Yakutat, położonego 6 km od lotniska, do którego nie da się dojechać samochodem. W sezonie letnim można tutaj spotkać mnóstwo małych samolotów, przylatujących głównie turystycznie, a jedyną linią lotniczą obsługującą kursy z Anchorage i Seattle jest Alaska Airlines za pomocą Boeingów 737.
Produkt: Yakutat Airport
Symulator: Microsoft Flight Simulator 2020
Objętość po zainstalowaniu (MSFS): 3,66 GB
Cena: 18,84 AUD / 11,81 EUR
Unalaska Airport (PADU)
Najnowsze dziecko Orbx niestety nie należy do Milk Run, ale nie mogłem nie wspomnieć o nim tutaj. Wielu z Was zapewne kojarzy serial „Deadliest Catch”, gdzie poławiacze krabów zmagali się na Morzu Beringa z przeciwnościami losu. Otóż Dutch Harbor to właśnie port, który leży obok lotniska Unalaska, na wyspie Umaknak, obok miasta Unalaska. Pas startowy na tym lotnisku ma 4500 stóp i na obu końcach kończy się morzem. Z jednej strony są dodatkowo górzyste tereny wyspy, a z drugiej więcej morza. To, razem z często trudnymi warunkami atmosferycznymi, powoduje, że 20% lotów zawraca do lotniska wyjściowego. Posadzenie tutaj samolotu jest, jak możecie się spodziewać, nie lada wyzwaniem.
Całość jest doprawdy pięknie odtworzona w MSFS przez Matteo i pomimo że nie spotkacie tutaj lądujących Boeingów 737 czy Airbusów z rodziny A320, to przybywają wszelkiej maści GA, Saaby i Bombardiery, szczególnie z rodziny Dashów. Polecam tutaj spróbować podejście na pokładzie DC-3 lub DC-6 – niezapomniane wrażenia.
Produkt: Unalaska Airport
Symulator: Microsoft Flight Simulator 2020
Objętość po zainstalowaniu (MSFS): 4,15 GB
Cena: 24,64 AUD / 15,53 EUR