Apple potwierdza, że iOS 17.4 wyłącza aplikacje PWA na ekranie głównym [aktualizacja]
Wraz z 2. wersją beta systemu iOS 17.4 Apple wyłączyło większość funkcji progresywnych aplikacji internetowych (PWA) na terenie Unii Europejskiej. Pojawiły się spekulacje, że może to być tymczasowa zmiana lub błąd związany z niektórymi aktualizacjami ekosystemu aplikacji w Europie, ale Apple potwierdziło, że PWA zostały celowo usunięte i nie wrócą.
Po raz pierwszy od dawna zamierzam nie aktualizować systemu maksymalnie długo, jak to będzie możliwe, ponieważ w kilku przypadkach korzystam z opcji przypięcia strony internetowej do ekranu głównego iOS/iPadOS. Dotyczy to ważnych dla mnie usług i w tym momencie, uważam, że zakres działań UE zachodzi za daleko.
Aktualizacja 16.02.2024 r., godz. 20:44:
Po dogłębnym przeanalizowaniu sprawy okazuje się, że winna nie jest de facto sama Unia Europejska, a raczej kreatywne podejście samego Apple. Firma nie chciała tego poprawnie wspierać (czyli zgodnie wymaganiami DMA), ponieważ wtedy istnieje zagrożenie, że PWA z innymi silnikami będą po prostu lepsze (wydajniejsze od WebKit) i będą symulowały prawdziwe aplikacje w sposób niemal niezauważalny. Apple postanowiło zatem wykorzystać najwyraźniej okazję i podeprzeć się UE, tym samym po cichu wycofując mechanizm, który samo wprowadziło i który był przydatny.
Apple wyjaśnia, że użytkownicy w UE nie będą mieli dostępu do aplikacji internetowych na ekranie głównym ze względu na obsługę alternatywnych silników przeglądarek i towarzyszące im zagrożenia bezpieczeństwa oraz pracę wymaganą do wdrożenia nowego rozwiązania.
Według Apple aplikacje internetowe przypinane za pomocą funkcji „Dodaj do ekranu głównego” są zbudowane w oparciu o WebKit i jego architekturę zabezpieczeń i mają „dopasować się do modelu prywatności i bezpieczeństwa aplikacji natywnych na iOS”. Izolacja pamięci masowej i monity systemowe o dostęp do funkcji prywatności w poszczególnych witrynach mają kluczowe znaczenie.
Apple twierdzi, że bez izolacji złośliwe aplikacje internetowe mogą odczytywać dane z innych aplikacji internetowych i uzyskiwać dostęp do kamery, mikrofonu i lokalizacji użytkownika bez jego zgody. Aby rozwiązać te problemy z bezpieczeństwem, Apple musiałoby zbudować nową architekturę integracji, co według niego jest niepraktyczne ze względu na inne wymagania ustawy o rynkach cyfrowych (DMA).
System iOS tradycyjnie zapewnia obsługę aplikacji internetowych na ekranie głównym, opierając się bezpośrednio na pakiecie WebKit i jego architekturze zabezpieczeń. UE WebKit nie zadowala.
Apple twierdzi, że zmiany są bezpośrednim skutkiem zgodności z DMA i dotkną jedynie „niewielką liczbę użytkowników”. Firma twierdzi również, że ubolewa nad wpływem, jaki ta zmiana będzie miała na twórców aplikacji internetowych i użytkowników iPhone’ów.