Alternatywne sklepy z aplikacjami na iOS 17.4 przestaną działać w podróży poza UE
Wydany wczoraj iOS 17.4 w Unii Europejskiej to pierwsza wersja systemu operacyjnego Apple, która jest zgodna z ramami regulacyjnymi ustawy o rynkach cyfrowych (DMA). Obejmuje to obsługę alternatywnych sklepów z aplikacjami, ale nie zadziałają one poza UE.
Dostępność funkcji jest ograniczona geograficznie tylko do UE, a Apple po raz pierwszy szczegółowo opisało, w jaki sposób to wykrywa. Ale, co może być bardziej zaskakujące, okazuje się również, że alternatywne rynki aplikacji, które zainstalujemy na naszych urządzeniach, przestaną działać, jeśli opuścimy UE na zbyt długo.
W nowym dokumencie wsparcia Apple wyjaśnia, że dostępność rynków aplikacji ma być dostępna tylko dla klientów w Unii Europejskiej. Apple twierdzi, że aby iOS 17.4 uznał nas za kwalifikujące się Apple ID musi być ustawiony na jeden z następujących krajów: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania i Szwecja.
Ponadto użytkownik musi fizycznie znajdować się na terenie Unii Europejskiej. Sprawdzanie geolokalizacji odbywa się na urządzeniu, a dokładna lokalizacja użytkownika nie jest udostępniana serwerom Apple.
Tak długo, jak nasze Apple ID pochodzi z jednego z tych krajów i fizycznie się w nim znajdujemy, funkcje App Marketplace będą dostępne. Gdy będą dostępne, będziemy mogli zainstalować alternatywny sklep z aplikacjami za pośrednictwem przeglądarki, aby pobierać aplikacje spoza Apple App Store.
Uwaga! Nasze uprawnienia mogą zostać cofnięte, jeśli system zauważy zmianę lokalizacji. Apple twierdzi, że istnieje „okres karencji” w przypadku krótkich podróży, ale w przypadku dłuższych pobytów poza kwalifikującym się rynkiem UE dostęp do rynków aplikacji zostanie cofnięty. Dokładny okres czasu nie został określony.
W tym stanie nie będzie można instalować nowych rynków aplikacji, a wszelkie aplikacje zainstalowane wcześniej z alternatywnego rynku aplikacji nie będą już mogły się aktualizować. Będziemy musieli albo wrócić do kwalifikującej się fizycznej lokalizacji, albo usunąć aplikację i ponownie pobrać jej odpowiednik ze sklepu Apple App Store.
Czy Apple mogło bardziej utrudnić użytkownikom życie w akcie sprzeciwu UE? Wątpię, choć nigdy nie mów nigdy.
Apple gra Unii Europejskiej na nosie, interpretując przepisy po swojemu