iMagazine

Tak działa i wygląda CarPlay w iOS 13

08/06/2019, 00:11 · · · 3

Apple podczas WWDC zaprezentował iOS 13 i razem z nim dużej aktualizacji doczeka się Apple CarPlay, czyli obecny już w prawie każdej marce samochodu „drugi” ekran dla naszego telefonu.

Zmian jest naprawdę sporo. Dla mnie najważniejszą jest to, że po uruchomieniu np. Waze w CarPlay, a następnie wybraniu na telefonie np. Instagrama lub aplikacji Muzyka, nie zostaniemy na ekranie samochodu wyrzuceniu z Waze.

Mam właśnie w testach Audi e-tron, wyposażony w CarPlay i, jako że mam betę iOS 13 na iPhone mogłem przetestować nowości.

Na „dzień dobry” najbardziej widoczną nowością jest wygląd. Nie ma już przycisku Home, tak samo, jak nie ma go w nowych iPhonach. CarPlay doczekał się też widoku widżetów po przesunięciu ekranu w prawo. W tym widoku mamy na ekranie okienko nawigacji i okno sterowania multimediami. Na razie w okienku nawigacji można wyświetlić tylko nawigacje z mapami Apple, ale mam nadzieję, że to się szybko zmieni po aktualizacji aplikacji firm trzecich. Za to w okienku sterowania multimediami pojawia się nam np. aplikacja Podcast lub Apple Music. Jest też dodatkowe miejsce na sugestie Siri, w których pojawiają się np. wskazówki nawigacji.

Odświeżone zostały też inne aplikacje jak właśnie Muzyka. Pojawia się też aplikacja Kalandarz, która integruje się teraz z mapami. Praktycznie w każdym z widoków jest teraz więcej informacji, ale podanej tak, że obsługa w czasie jazdy jest zdecydowanie wygodniejsza. Mamy też automatyczny tryb nie przeszkadzać, który ogranicza otrzymywanie powiadomień oraz tryb nocny obejmujacy też aplikacje.

To, czego nie mogłem sprawdzić to współpraca Siri z aplikacjami innymi niż Apple w CarPlay oraz wyświetlanie interfejsu CarPlay na ekranie przed kierownicą – a podobno taka jest. Ten funkcje nie są jeszcze zaimplementowane.

Nowy CarPlay, mimo że jest w pierwszej becie, to działa jakby był finalną wersją. Pozostaje mieć nadzieję, ze wzorem BMW i Mini oraz Mercedesa więcej firm będzie się decydowało na bezprzewodową wersję tego interfejsu.

3

Norbert Cała

Jedno słowo - Geek. Prowadzący blog http://ipod.info.pl oraz zastępca redaktora naczelnego @imagazinepl.

norbertcala

3
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
2 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Tobyashkubanakreche Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
nakreche
Gość

czy możesz napisać skąd masz informacje, że interfejs carplay byłby też na drugim wyświetlaczu w aucie? to brzmi bardzo niewiarygodnie…

kuba
Gość
kuba

wydaje mi się, ze producenci dostaną dopiero taka możliwość więc spodziewałbym się tej funkcji dopiero w nowych modelach aut.

Tobyash
Użytkownik