Mastodon
Zdjęcie okładkowe wpisu Apple kończy produkcję dużego głośnika HomePod

Apple kończy produkcję dużego głośnika HomePod

18
Dodane: 3 lata temu

Dość zaskakująca informacja, ale z drugiej strony zrozumiała. Jak donosi TechCrunch, Apple zdecydowało się na zakończenie produkcji dużego głośnika HomePod. Teraz będą skupiać się w pełni na HomePod mini.

Duży HomePod nigdy nie osiągnął spektakularnego sukcesu na rynku. Był dość drogi, trudno dostępny na początku, w końcu jego dostępność była ograniczona tylko do kilku rynków. Początkowo sprzedawany był za 350 USD, ostatecznie jego cena spadła do 299 USD. Od początku krążyły plotki, że nie sprzedaje się najlepiej.

Wprowadzenie małego modelu – HomePod mini – z dużo lepszą, trzykrotnie niższą ceną (99 USD), do tego lepiej działającego w sieci, jako centrala HomeKit, było tylko gwoździem do trumny. Apple oczywiście nie pochwali się cyframi sprzedaży HomePoda, ale możemy spokojnie podejrzewać, że duży HomePod po prostu przestał sprzedawać się po wprowadzeniu modelu mini.

Od czwartku zachodnie media zaczęły raportować brak dostępności wersji Space Grey w sklepie Apple. Tłumaczono to na początku tylko brakami w magazynie, jednak Apple ostatecznie potwierdziło decyzję o wycofaniu z oferty dużego HomePoda w oświadczeniu wysłanym do TechCrunch:

„HomePod mini stał się hitem od debiutu zeszłej jesieni, oferując klientom niesamowity dźwięk, inteligentnego asystenta i inteligentne sterowanie domem za jedyne 99 USD. Koncentrujemy nasze wysiłki na HomePod mini. Wycofujemy oryginalny HomePod, będzie on nadal dostępny do wyczerpania zapasów w sklepie internetowym Apple, sklepach detalicznych Apple i u autoryzowanych sprzedawców Apple. Apple zapewni klientom HomePod aktualizacje oprogramowania oraz serwis i wsparcie w ramach Apple Care.”

Jeśli ktoś z Was jeszcze zastanawia się nad zakupem dużego głośnika HomePod, to jest to ostatni moment aby to zrobić. Póki co, ostatnie sztuki można znaleźć u resellerów Apple.

Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, rowery, fotografia i dobra kuchnia. Redaktor naczelny iMagazine - @dominiklada

Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 18

A niedługo brak nowych funkcji, następnie brak aktualizacji.

Szkoda bo liczyłem na nowszą wersje z nowym procesorem z mini.

Kolejny dowód że Apple nie można ufać jeżeli chodzi o pierwsze generacje ich produktów.

Ten głośnik był 4 lata na rynku, więc nie przesadzaj.

Będzie jeszcze wciąż wspierany aktualizacjami, niedawno przecież dostał wsparcie dla dźwięku przestrzennego Dolby Atmos więc tym bardziej mnie dziwi ta decyzja.

I ta funkcja podobno psuje wifi w domu, ciekawe czy to jeszcze naprawią.

HomePod Mini nie ma nowego procesora. Co zaskakujące ma procesor z Apple Watch S5, który okazuje się dość wydajny w urządzeniu, które nie musi tak bardzo oszczędzać energii

– Mini jest wyraźnie szybszy i szybciej reaguje od dużego homepoda gdzie jest dużo starszy procesor. Widocznie procesor z iPhone 6 jest wolniejszy od S5.
– Theard – miło jakby trafiło też do dużego HomePoda.

Gdybym faktycznie czuł potrzebę zakupu głośników, to zwykłego HomePoda mógłbym rozważyć właśnie do muzyki. Ta funkcjonalność mu nie zniknie po zakończeniu wsparcia.

AirPort Express też kupisz jako router WiFi wiedząc że produkt nie będzie rozwijany i wspierany?

Lepiej kupić coś od konkurencji jak np. Bose czy Sonos.

Już lepiej brać pod uwagę HomePod Mini, zwłaszcza chcąc mieć centrum akcesoriów HomeKit

To fatalna decyzja, zamiast puścić sprzedaż na wszystkie rynki, ograniczyli sprzedaż tylko do kilku państw. To bardzo dobry głośnik , używam 3 dużych i 2 mini, duże grają jednak lepiej. Bardzo fajny bas , czego brakuje małym , to zła decyzja i brak logiki w tym działaniu, w Szwecji czy Szwajcarii nigdy nie były dostępne , co nie podobało się chętnym do zakupu. Kolejny raz Apple strzela sobie w stopę .

Apple sam od początku strzelił sobie w stopę z głośnikiem. Nie dość, że nie był oferowany w Polsce, to jeszcze nie był oferowany w wielu państwach, w których są oficjalne sklepy Apple Store, jest Siri w lokalnym języku itp. HomePod Mini ma większą szansę, bo jest tańszy i obsługuje technologię Thread, więc nadaje się także do roli bramki dla nowoczesnych urządzeń HomeKit zgodnych z Thread

Nie wiem czy moje rozumowanie jest prawidłowe, bo nie znam kalkulacji HomePoda , ale gdyby był sprzedawany za 250 eur na wszystkich rynkach, to może byłby to dla ich dobry biznes . A tak na marginesie czytałem o nowym dużym homepodzie o nazwie HomePod Max, za 199 USD . Poczekajmy może do prezentacji …

HomePod Max za $199 byłby na pewno ciekawą opcją. Najlepiej, gdyby przybrał formę soundbara, czyli w uproszczeniu dwóch HomePodów w jednej obudowie

Niestety fatalna wiadomość. Duży głośnik gra przyzwoicie dobrze. Szkoda, ze wsadzili do niego procesor z iPhone 6. Dziś już trochę archaiczny… Gdyby miał choćby A9, czy A10 to pożyłby jeszcze długo