Mastodon
Zdjęcie okładkowe wpisu HomePod – pierwsze wrażenia

HomePod – pierwsze wrażenia

15
Dodane: 6 lat temu

Pamiętacie jak miałem nie kupować iPhone’a X? Moją decyzją zachwiała oferta tak dobra, że nie mogłem jej odmówić. Podobnie było dzisiaj rano. Niespodziewanie otrzymałem telefon z pytaniem, czy chcę dzisiaj odebrać nowiusieńki HomePod, w promocyjnej cenie. Tym razem też nie odmówiłem.

To nie jest recenzja

Podłączyłem go do prądu mniej więcej godzinę temu, więc siłą rzeczy nie mam na jego temat żadnego konkretnego zdania, poza jedną luźną myślą… ale o tym za chwilę. Jeśli jednak takowego zdania szukacie, to gorąco zapraszam do wydania iMagazine 3/2018, w którym Norbert Cała na paru stronach szczegółowo się na jego temat rozpisuje. Przy okazji podpowiem, że Norbert ma większe doświadczenie z różnymi głośnikami w kategorii HomePoda, więc nie sprowadzi Was na manowce.

[download_mag id=”103142″]


Wydanie 3/2018 naszego magazynu dostępne jest w naszej aplikacji oraz w PDF-ie – tą pierwszą znajdziecie w App Store, a PDF-a dostaniecie na maila jeśli zapiszecie się do naszego newslettera (powyżej lub tutaj, jak Wam wygodniej).

Więcej informacji na jego temat też usłyszycie w Nadgryzionych 286.

Nadgryzieni – 286 – HomePod, tylko HomePod


HomePod przed i po rozpakowaniu. Oczywiście nie mogło zabraknąć podkładki, aby nie zniszczyć delikatnej powierzchni drewnianego blatu.

Luźna myśl

Gdy czytałem te zachwyty wielu ludzi sprzed paru tygodni1, to nigdy nie sądziłem, że te osoby nigdy nie słuchały dobrego audio. Albo po prostu pisały nieprawdę. Nie jestem audiofilem i w moim wieku prawa natury mówią, że mój słuch nie jest tak dobry, jak był kiedyś. Nie zmienia to faktu, że wiem kiedy dźwięk mnie otacza. A HomePod ani nie otacza mnie dźwiękiem, ani nie wypełnia nim pomieszczenia w taki sposób, że miałbym problem ze zlokalizowaniem jego źródła.

Nie zmienia to faktu, że gra czysto i wyraźnie. Więcej napiszę w swoim czasie.

Pierwsze wrażenia

Najważniejszy wybór kupując HomePoda należy podjąć przed wyjęciem karty z portfela, czyli trzeba określić czy chce się męczyć z białym, czy wybrać jedyny słuszny kolor – Space Grey. Biorą Was pod włos, bo to oczywiście indywidualna kwestia, ale z własnego doświadczenia preferuję odcienie ciemniejsze – lepiej znoszą lata zbierającego się na nich kurzu. Iwona z kolei poinformowała mnie, że jej się biały podoba bardziej, ale kompletnie nie pasowałby do naszego wnętrza – ma całkowitą rację2.

Jeśli chodzi o setup, to Apple odrobiło już lekcję przy okazji AirPods. Przy HomePodzie jest analogicznie – bajecznie prosto i szybko. Tak powinna wyglądać konfiguracja wszystkich naszych gadżetów. Wystarczy zbliżyć iPhone’a, aby po chwili zobaczyć powyższy komunikat. Pozostaje już tylko kliknąć w odpowiedni przycisk i poczekać minutę lub dwie aż kręciołek przestanie się kręcić.

W kolejny krokach należy wybrać pomieszczenie, w którym HomePod się znajduje (dla HomeKita), zdecydować się czy chcemy, aby miał dostęp do naszych SMS-ów, Kalendarza i Przypomnień, zaakceptować warunki użytkowania i czekać na powitanie.

Jak sterować HomePodem

Głosowo poprosiłem Siri, aby zaczęła odtwarzać The Departed Tango Howarda Shore’a i zacząłem słuchać. Następnie udałem się do aplikacji Apple Music na iPhonie i zauważyłem, że na dole pojawiło mi się to, co HomePod odtwarza (lewy screenshot). Jest sposób na to, żeby nim sterować z poziomu UI Apple Music, ale należy najpierw wcisnąć przycisk AirPlay (środkowy screenshot) i jak się pojawi taki ekran jak na prawym screenshotcie, to trzeba wybrać tam HomePoda. Nie jest to specjalnie intuicyjne, ale możemy się dzięki temu przełączać pomiędzy sterowaniem muzyką odtwarzaną przez HomePoda, iPhone’a i na przykład Apple TV. Alternatywą jest włączenie Centrum Sterowania i wybrania tam „źródła” – całość będzie wyglądała jak na prawym screenshocie, po tym jak mocniej naciśniemy na mały widget służący do sterowania muzyką, aby wypełnił on ekran.

Ciąg dalszy nastąpi

Dzisiejszy wieczór spędzę przy muzyce klasycznej, a w kolejnych zobaczę na co będę miał ochotę… więc miłego weekendu życzę Wam słuchając Jezioro łabędzie Piotr Czajkowskiego.

  1. Część z nich podlinkowałem w tym wpisie, a reszta przewinęła się przez mojego Twittera i RSS-y.
  2. Poza tym, że biały jest ładniejszy, bo przecież ewidentnie nie jest!

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki, mechaniczne klawiatury i zwinne samochody.

Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 15

Naturalnie, super. Będę czekał na Twoje wrażenia. Jak do tej pory bose revolve, a szczegolnie plus (ale dlatego ze IMHO są jakbym to powiedział nieco głośniejsze jako ze bose nie podaje mocy😉) sa na początku mojej listy. Nie do konca muszę mieć glosnik inteligentny a z małych ten gra najlepiej wg mnie……Pzdr

super artykuł. Naprawdę jestem pod wrażeniem jak można napisac o niczym tyle słów. Pomijam , że ten cały HomeKit to normalny głosnik bluetooth ;) z dorobiona filozofią. poprosze music cast od Yamahy zamiast tego czegoś.

@Wojtek

Musisz się zdecydować czy to nie głośnik. Samo apple pisze o nim: „HomePod is a powerful speaker that sounds amazing” i dalej „It’s the ultimate music authority” dopiero na trzecim miejscu w kolejności wspomina o: „It’s also an intelligent home assistant(…)” Cytuję za brytyjską stroną apple.
Z drugiej strony mam pytanie do Ciebie. Po co mnożyć byty wspierające homekit, czy też będące centrum sterowania dla homekitu? Przecież masz już apple tv, nie wiem czy masz ipada. Nie mów proszę, że dla samej siri i wydawania jej poleceń? Skoro napisałeś, że to nie głośnik, to rozumiem, że to jak homepod gra, jest dla Ciebie nieważne…

Gościu przecież wiadomo, że chodziło mu o homepoda…litości
Oczywiście oprócz Twojej zdawkowej wypowiedzi nie napisałeś nic konkretnego ws moich pytań.

Po co mnożyć byty wspierające homekit, czy też będące centrum sterowania dla homekitu? Przecież masz już apple tv, nie wiem czy masz ipada. Nie mów proszę, że dla samej siri i wydawania jej poleceń? Skoro napisałeś, że to nie głośnik, to rozumiem, że to jak homepod gra, jest dla Ciebie nieważne…

Mam iPada. Nie mnożę po to, żeby mieć kolejny hub, ale po to, żeby mieć głośnik. Przy okazji mogę gadać „w powietrze” do Siri, aby sterować domem.

Używam HomePoda od 4dni, pierwsze wrażenie było super, instalacja marzenie, kupiłem go głównie do zastosowania jako głośnika AirPlay i to co mnie miło rozczarowało , to fakt ze brzmienie zmienia się z biegiem czasu , mam wrażenie ze głośnik dostosowuje swoje brzmienie w zależności od warunkow akustycznych pomieszczenia. Dźwięk jest na pewno lepszy niż Aura H&K. Nie jest to może jakość z kolumn i wzmacniacza , ale tego typy sprzętu dawno się pozbyłem i nie żałuje , HP ma bardzo czuły mikrofon, raczej mikrofony które wyłapują komendy , odtwarza zarówno playlisty jak i radio. Dla angielskiej Siri jednak stanowi problem ze zrozumieniem tytułów piosenek w języku francuskim, z tym się trochę meczy. Obsługa urządzeń HomeKit tez bardzo sprawnie . Jak na kilkudniowe użytkowanie jestem zadowolony.

Jesteś pewien, że lepiej niż aura? Pytam bo się tak zastanawiam między tymi dwoma…

Jak możesz poczekaj na premierę nowej serii Dynaudio Music wystarczy model 1 albo 3. Ja polecam przesłuchać i porównać. Pierwszym kryterium jest jakość dźwięku, drugim funkcjonalność urządzenia.

Lepszy bas i góra , nie ma może tych efektów świetlnych co Aura ale dźwięk o 20 % lepszy myśle o sprzedaży Aury i kupnie 2 HP